Spathiphyllum wallisii

Lopatkovec kolumbijský (Spathiphyllum wallisii)
„Obojživelná rostlina, která se s tebou ráda podělí o sprchu nebo vanu na koleji. Pokud ji dáš do akvária, nemusíš myslet na zalévání.“

Méně početný rod z čeledi áronovitých – Spathiphyllum – se vyskytuje v tropech Střední a Jižní Ameriky a v jihovýchodní Asii. Lopatkovec kolumbijský pochází z bažinatých biotopů této jihoamerické země. Odtud byla rostlina přivezena do petrohradské botanické zahrady, ze které se jako pokojovka rozšířila do celého světa. Velmi dobře snáší zamokření, často se vysazuje do paludárií a dokonce je oblíbená mezi akvaristy, protože dokáže růst i pod vodou.

Lopatkovec je také experimentální rostlinou využívanou pro sledování funkce stomat pomocí elektro-mechanických senzorů. Pro navázání spojení a zachování funkčnosti stomat se využívá speciální vodivý inkoust na bázi nanočástic. Stomatální senzory snadno odhalí, kdy rostlina začíná vadnout, a kdy je jí potřeba zalít. A teď už jen uvést metodu do praxe!