Hoja velkolistá

Hoya macrophylla

„Obdivujte krásu rostliny, která by klidně mohla zdobit jeden z divů světa – visuté zahrady Semiramidiny.“

Hoja – bohatý rod tropických a subtropických rostlin roste v přírodě na rozsáhlém území od Přední Asie, přes jihovýchodní Asii, Austrálii až po tichomořské ostrovy. Vědecké jméno Hoya dostal od britského botanika Roberta Browna po pěstiteli jménem Thomas Hoy. Nejznámější je Hoya carnosa, ale v kultuře se nachází více než 200 dalších taxonů. Hoja velkolistá pochází z ostrova Jáva, vyznačuje se masitými, světle zelenými listy a pokud se jí daří, vytváří bohaté kulovité květenství složené z drobných, bílých, aromatických květů.

Kolegům informatikům však při zmínce o Jávě, na mysli spíše vytane objektově orientovaný programovací jazyk Java. Inu, nechť se hoja dodává ke každému počítači!