Šplhavník

Scindapsus treubii

„Chceš si šplhnout u své dívky, kup ji tuto tajemnou rostlinu s listy ve tvaru srdce. Ale pozor, vědci stále neznají všechny její účinky!“

Jak už u tropických rostlin bývá zvykem, i rod Scindapsus má velmi složitou taxonomii. V rámci čeledi áronovitých bývá často směšován s rodem šplhavnice (Epipremnum) či dokonce se známým příbuzným – potosem (Pothos). V posledních letech se intenzivně zkoumá potenciál šplhavníků pro medicínské využití, řada druhů se využívá v lidovém léčitelství.

Slovo scindapsus pravděpodobně poprvé použil starověký spisovatel Claudius Aelianus. Ten je autorem známého spisu De Natura Animalium (O povaze živočichů), ve kterém najdeme fascinující fakta i bajky o rozličné zvířeně. Scindapsus ve spisovatelově pojetí byl hudebním nástrojem, který uměl zkrotit i divokého slona.