Kalátea

Calathea ‚Misto‘

„Její listy jsou nejen uměleckým dílem, ale také oázou života v tropech. Dokonce vám naznačí, kdy jít spát. Takže žádné ponocování během zkouškového!“

Kalátea je Británii nazývána paví rostlinou. Boom v pěstování nastal v 70. letech minulého století, kdy se začala na trhu objevovat pro své okrasné listy. Vzdáleně totiž připomínají ocas páva. Rod Calathea tvoří s marantou a hřebenokvětkou pomyslnou svatou trojici oblíbených pokojových rostlin z čeledi marantovitých. Poslední taxonomická revize tento dříve bohatý rod značně roztříštila. V současnosti do něj patří zhruba 60 druhů, zbytek se přesunul do rodu Goeppertia. Mladé listy kalátey zadržují v pochvách listů dešťovou vodu a stávají se tak drobnými rezervoáry této blahodárné tekutiny pro řadu živočichů. Vytváří tzv. fytotelmy, které jsou typické také pro bromélie a masožravé rostliny. Mimo to jsou listy zdrojem potravy pro housenky některých druhů tropických motýlů rodu Caligo. V tropech pomáhají ke zdárnému šíření jejích semen mravenci.