Hřebenokvětka Burle-Marxova

Ctenanthe burle-marxii ‚Amagris‘

„Hvězdou mezi pokojovkami se stala díky zahradnímu architektovi. A má tu čest zdobit nejen promenádu na slavné brazilské Copacabaně, ale i chodby Přírody.“

Rod Ctenanthe nalezneme v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Patří do čeledi marantovitých, ze které se pěstují například velmi oblíbené maranty. Náš druh pochází z brazilského státu Espírito Santo, kde jej objevil světově proslulý zahradní architekt Roberto Burle-Marx, mimo jiné autor čtyři kilometry dlouhé promenády na slavné pláži Copacabana. Na architektovu počest byla v roce 1982 rostlina pojmenována a popsána pro vědu a o čtyřicet let později je celosvětově oblíbenou pokojovkou. Libuje si v dostatku světla, dobře snáší tlumené osvětlení, ale nekamarádí se s přímými slunečními paprsky, které by mohly listy spálit.