Libeček lékařský

„Věděli jste, že po libečkové koupeli budete krásnější? Pokud se výsledek před rande nedostaví, zkuste bylinku přidat do polévky. Vždyť láska prochází žaludkem!“

Chuť libečku rozděluje společnost na dva tábory. Ne každý má jeho specifické aroma v polévkách či salátech rád. Kromě gastronomie je libeček ceněn v lidovém léčitelství pro své silně močopudné vlastnosti, proto se přidává do čajových směsí. Zbavuje tělo toxinů, posiluje srdce a pozitivně působí na krevní oběh, revmatismus a dnu. Poněkud úsměvně působí rady z Časopisu českého lékárnictva z roku 1895, kde se o libečku dočtete toto:

„Libeček – rostlinka, která prý dívku hochům zvlášť milou činí; proto koupají starostlivé matičky malá děvčátka v libečku, aby se, až dospějí, hochům líbila.“ A pokud chováte koně, vězte: „Kdo svaří libeček v dešťové vodě na nový čtvrtek a odvarem tím obrok polije, bude mít pěkné koně.“ Dejte nám vědět, jestli vše funguje.