Rozmarýn lékařský

Rosmarinus officinalis

„Uleví svalům po sportu, ale také dodá energii do učení. Má tolik pozitivních účinků, že se vám z toho zatočí hlava!“

Před naší zahrádka šprlená.
Kdopak ji šprlil? Má milá.
V ní jest rozmarýn,
to já dobře vím,
jsem ho sázela.

Z nepřeberného množství starých lidových písní, jako je tato z Otinovsi na Drahanské vrchovině, lze vytušit, jak byl rozmarýn běžný na moravském venkově už v 19. století. Používal se nejen při vaření, ale mladé dívčiny snítkou rozmarýnu obdarovávaly svého milého nebo si jej pro parádu vplétaly do vlasů. Jak to bylo s rozmarýnem o hanáckých hodech, nám osvětlí kniha Rok na Hané (Vyhlídal 1903):

„Na hody děvčata zdobívala své milé rozmarýnem; rozmarýn se přivazoval za klobouk buď soukromě, nebo až v hospodě. Některý jonák měl pozlacený rozmarýn s pentličkami i dvakrát kolem dokola klobouku ovinutý. Kdo nedostal od milé, koupil si sám; v Olomouci na trhu vidíval jsem rozmarýnů hojnost na výběr. Nyní nosí za klobouky rozmarýny malí chlapci a někteří pohunci.“

Není načase tuto tradici zase obnovit?