Meduňka lékařská

Melissa officinalis

„Podporuje chuť k jídlu a usnete po ní jako Šípková Růženka. Každý matematik si spočítá, že mít ji v truhlíku se vyplatí.“

Domovinou meduňky je východní část Středozemí, kde jí nazývají „potěšením srdce“ a „elixírem života“. Známé jsou především karmelitské kapky, které pomáhaly při bolestech hlavy, nevolnosti a zklidnění nervového systému. V našich končinách se od pradávna pěstovala na zahrádkách i v truhlících. Z meduňky se sbírají listy, které se rychle suší, aby nezhnědly. Ceníme si jich především pro příjemnou citrónovou vůni, za kterou mohou citralové silice.

A jak doporučovali meduňku užívati staří apatykáři?

„Melisa neb medunice jest oblíbeným lékem proti nadýmání, proti nechuti k jídlu, působí však i dobře na nervstvo. Melisa se pije při hysterii a migréně. Též i při bledničce se doporučuje. Při padoucnici doporučuje lidová léčba píti denně kalíšek vína, v němž byla týden naložená melisová nať.“